ua-in.pl

portal urodowy dla kobiet

Suszarka do ubrań – jak często trzeba ją czyścić?

Suszarka do ubrań to duże ułatwienie w każdym domu, gdzie pierze się dużo i często. Gdy nie trzeba rozwieszać prania na suszarce pokojowej, nad wanną albo na sznurku, jest zdecydowanie łatwiej. Dzięki suszarce do prania wystarczy włożyć odzież do wnętrza bębna – i po kilku godzinach wyjąć suche ubrania, gotowe do włożenia do szafy. Używanie suszarki do prania to bez wątpienia komfort i oszczędność czasu. Jednak nie można zapominać o tym, że o suszarkę należy dbać i regularnie ja czyścić!

Dlaczego czyszczenie suszarki do ubrań jest ważne?

Regularne czyszczenie suszarki pozwala uniknąć potencjalnej awarii i tym samym wydłuża żywotność urządzenia. Ponadto odpowiednio często czyszczona suszarka do prania będzie działać z pełną efektywnością – nawet po kilku latach użytkowania. Natomiast zapchane filtry czy zanieczyszczone czujniki sprawią, że wydłuży się czas suszenia, wzrośnie zużycie energii oraz koszty! Nie ulega więc wątpliwości, że czyszczenie suszarki warto na stałe wpisać na listę rzeczy do zrobienia w domu!

Dobrze mieć świadomość, że czyszczenie urządzenia w niewłaściwy sposób w skrajnych przypadkach może prowadzić do jego szybkiego uszkodzenia. Dlatego ważne jest, żeby wszystkie czynności wykonywać ostrożnie i nie używać twardych czyścików, jak na przykład druciaki do czyszczenia garnków. W razie wątpliwości warto zajrzeć do instrukcji urządzenia. Producenci sprzętu, oprócz informacji technicznych i opisu najważniejszych funkcji, zamieszczają tam także wskazówki związane z konserwacją.

Czyszczenie suszarki do prania krok po kroku

Suszarki kondensacyjne to skomplikowany sprzęt, składający się z wielu elementów. Dlatego ich czyszczenie jest sprawą złożoną. Żeby mieć pewność, że nigdzie nie kryją się kłaczki inne zanieczyszczenia, należy wykonywać odpowiednio często kilka czynności.

  • Pierwszym krokiem po zakończeniu każdego cyklu suszenia jest opróżnienie pojemnika na wodę.
  • Kolejną czynnością, którą należy wykonać po każdym suszeniu, jest czyszczenie filtra kłaczków. Można je wybrać ręcznie lub posłużyć się odkurzaczem. Raz na kilka cykli warto też przemyć filtr ciepłą wodę – tym sposobem pozbędziesz się też drobnych zanieczyszczeń niewidocznych na pierwszy rzut oka.
  • Następnym etapem jest czyszczenie filtra przed wymiennikiem ciepła. To miejsce, w którym zbierają się włókna i zanieczyszczenia, które nie zostały wyłapane przez filtr przy bębnie.
  • Kolejna czynność to czyszczenie wymiennika ciepł Wystarczy zrobić to raz na 3-4 miesiące – chyba, że pomiędzy żebrami widać gołym okiem włókna i kłaczki – wówczas trzeba działać wcześniej. Czynność należy wykonywać bardzo ostrożnie, żeby nie pozaginać delikatnych blaszek. Najlepiej używać ściereczki lub odkurzacza z końcówką z włosiem. W nowocześniejszych suszarkach do prania są specjalne programy do czyszczenia wymiennika ciepła – wówczas cały proces przeprowadzany jest automatycznie.
  • Na koniec pozostaje jeszcze czyszczenie czujników wilgoci – trzeba o nim pamietać kilka razy w roku. Zbierającego się na czujnikach osadu łatwo się pozbędziesz, używając ściereczki nawilżonej octem albo szorstkiej gąbki.

Jak widać, z właściwą eksploatacją sprzętu wiąże się trochę dodatkowych obowiązków, jednak to wszystko po to, aby suszarka pozostawała sprawna i działała jak najdłużej. Jeśli czynności związane z konserwacją staną się nawykiem, na pewno przestaniesz traktować je jako uciążliwy obowiązek.

Zobacz suszarki do prania w sklepie MediaMarkt – znajdziesz tam propozycje czołowych producentów AGD, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb i budżetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *